مهریه, وکیل خانواده

مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه چیست؟

مهریه چیزی نیست که فقط در صورت طلاق بتوان آن را مطالبه کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد مهریه عندالاستطاعه بیشتر صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

در دین مبین اسلام مهریه جهت ایجاد انس و محبت و گرم تر شدن کانون خانواده و ارزش گذاری برای زن ، ایجاد شده است. اما در سال‌های اخیر فرهنگ سازی غلط و تعیین مهریه‌های بالا باعث ایجاد معضلات بسیاری شده است. از جمله تعداد بالای درخواست مهریه و در نتیجه زندانی شدن مردان بسیاری بخاطر عدم پرداخت مهریه و بالا رفتن آمار زندانیان غیر مجرم.

به همین دلیل پیشنهادات بسیاری از طرف مسئولین نهادهای قانونگذاری و سازمان‌های مربوطه ارائه شده که یکی از آنها قید شرط عندالاستطاعه در شرایط ضمن عقد می‌باشد.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دستورالعمل 1385/11/07-13453958 را ابلاغ کرد که بیان می کند:”سردفترداران ازدواج مکلفند در موقع اجرای صیغه عقد و ثبت واقعه ازدواج ، درصورتی که طرفین در نحوه پرداخت مهریه به عند الاستطاعه بودن زوج توافق نمایند. به صورت شرط ضمن عقد درج و به امضای طرفین برسانند.”

برای روشن شدن تفاوت مهریه عندالاستطاعه با مهریه عندالمطالبه ابتدا مهریه عندالمطالبه را مختصرا توضیح می‌دهیم.

سکه برای مهریه

سکه برای مهریه

مهریه عندالامطالبه

مهریه عندالمطالبه با درخواست زوجه باید پرداخت شود. در اینکه ماهیت آن ، مهریه حال است یا موجل به زمان مطالبه اختلاف نظر وجود دارد. ولی به نظر می‌رسد مهریه عندالمطالبه همان مهریه حال است و چون مهریه دینی است بر عهده زوج که باید به زوجه پرداخت کند.

همچنین مانند سایر دیون تا طلبکار (زوجه) مطالبه نکرده است بر بدهکار (زوج) پرداخت آن واجب نیست. این نکته با در نظر گرفتن حق عدم تمکین برای زوجه دراین حالت روشن‌تر می‌شود.

البته در مهریه عندالمطالبه نیز  ضابطه منع رجوع طلبکار به مدیون معسر نیز وجود دارد که در صورت اثبات ادعای اعسار زوج. حق حبس زوج وجود نخواهد داشت البته حق عدم تمکین برای زوجه در این فرض هم باقی است.

مهریه ی عندالاستطاعه

در مهریه عندالاستطاعه، شرط رسیدن به استطاعت و توانایی مالی برای زوج جهت پرداخت مهریه قید شده است. بعضی این شرط را فقط جهت تاکید بر عدم رجوع طلبکار به مدیون معسر می‌دانند اما ما در ادامه به اشکالاتی که بر این نظر وارد است می‌پردازیم.

  1. اصل حرام بودن رجوع طلبکار به مدیون معسر در مهریه عندالمطالبه نیز وجود دارد و نیاز به قید عندالاستطاعه نمی‌باشد.
  2. اصل در قیود احترازی بودن آنان است.
  3. در این صورت هدف از درج این شرط در ضمن عقد که جلوگیری از به زندان افتادن زوج می‌باشد محقق نخواهد شد.
  4. با توجه به کلام فقها و حقوق دانان .مهریه عندالاستطاعه در مقابل مهریه عندالمطالبه قرار گرفته که نشان از تفاوت این دو دارد.

مثال:

سوال: چنانچه در ذیل نوشته شود عندالقدرته والاستطاعه، مهریه باید پرداخت شود آیا چنین مهریه‌ای حال است یا موجل؟

جواب: درفرض سوال چنانچه زوج متمکن آزادای مهریه باشد مهریه حال است و در صورت عدم تمکن حال نیست.

در اینجا شرط عندالاستطاعه را دلیلی بر حال نبودن مهریه دانسته‌ اند.

5- درشرط عندالاستطاعه بودن مهریه حق عدم تمکین از زوجه ساقط می‌گردد.

نتیجه گیری

بنابر آنچه گفته شد فقها و حقوقدانان مهریه عندالاستطاعه را مهریه‌ای موجل یا معلق دانسته که زمان رسیدن اسطاعت زوج در آن نامعلوم می باشد. به همین دلیل باعث ضرر به زوجه شده و نیز باعث از بین رفتن اصل تعهد از زوج می باشد. برای رفع این مشکل چنانچه طرفین توافق حاصل کرده اند تاشرط عندالاستطاعه را در شرایط ضمن عقد به عنوان مهلتی به زوج درج نمایند.

بهتراست زمان مشخصی برای آن تعیین نمایید. مثلا 10سال ، تا از ضرر به زوجه جلوگیری شود و پس از گذشت این زمان مهریه عندالامطالبه شود. برای مانع شدن از افزایش آمار زندانیان مهریه و از هم گسستگی خانواده ها باید فرهنگ سازی صحیح گسترش یابد.

با توجه دادن خانواده ها به جنبه های معنوی ازدواج و ترویج احادیثی که ارزش را در کم بودن مهریه می‌دانند، این معضل راحل نمود. اگرچه این امر سخت وزمان بر به نظر میرسد اما شدنی است.

برای دیدن ویدئوهای بیشتر ما کانال آپارات ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *