وکیل کیفری, جرایم رایانه ای, شرب خمر

پرونده کیفری

پرونده کیفری

پرونده کیفری چیست؟

موضوعات حقوقی به دو دسته کلی یعنی حقوقی و کیفری تقسیم می‌ شوند . اصولا تمامی پرونده‌ ها به خصوص پرونده کیفری به نوعی در زیر مجموعه یکی از این موارد گنجانده می‌ شوند . اصولا وقتی در جامعه جرمی محقق شده که این جرم در قانون جرم انگاری گردیده است . قانون گذار برای آن مجازات در نظر گرفته است و موضوع کیفری مطرح می‌ گردد .

برای اینکه خود پرونده کیفری را بیشتر و بهتر درک کنید ، بهتر است تا در مورد لایحه، دادخواست و شکواییه اطلاعاتی داشته باشید .

یعنی در این موارد جان ، مال ، آبرو و یا امنیت فرد یا جامعه لطمه می‌ بیند . به همان تبع ممکن است شاکی و اعلام کننده جرم ، مدعی العموم (دادستان) و یا شاکی خصوصی (هر شخص) باشد .

نکته قابل ذکر این است که حتما بایستی جرم  و مجازات در قانون اعلام گردد که  این موضوع مهم را ” اصل قانونی بودن جرم و مجازات ” نامگذاری می‌ کنند .

آنچه بیشتر باعث ارعاب اشخاص می‌ شود ، مجازات و کیفردهی افراد و نیز درج ارتکاب جرم در سوابق کیفری یا همان سجل کیفری می‌ باشد . بر همین مبنا افراد بیشتر تمایل به شکایت کیفری داشته و سعی می‌ کنند حقوق خود را با طرح دعوای کیفری و محکومیت متهم مطالبه نمایند .

همچنین امروزه داوری در دعاوی خانوادگی نیز یکی از پرونده‌ های کیفری دادگاه‌ ها می‌ باشد .

پرونده کیفری

پرونده کیفری

مجازات و جرائم

مجازات و جرائم شامل هر عنوانی می‌ شوند که در قوانین تصریح گردیده‌ اند و مصادیق آن بیان شده باشد . مواردی مانند دروغ ، غیبت یا مواردی که اخلاقا و شرعا مذموم شمرده می‌ شود ، به دلیل جرم انگاری نشدن جرم محسوب نگردیده و حتما بایستی در قانون مصداق آن دقیقا تصریح شود .

در موضوعات کیفری انتخاب وکیلی که اشراف به نحوه رسیدگی و دلایل اثبات مجرمیت یا بالعکس دفاع از بی گناهی متهم بسیار حائز اهمیت بوده است . با توجه به گستردگی علم حقوق انتخاب وکیل متخصص کیفری مورد نیاز می‌ باشد . چه آنکه آیین رسیدگی در پرونده‌ های کیفری ، نیز طرح دعوا ، تعقیب متهم ، نحوه دفاع و نیز روند اجرای حکم با پرونده‌ های حقوقی کاملا متفاوت می‌ باشد .

شما می‌ توانید ویدئو نکات کلیدی رسید را در کانال آپارات ما تماشا کنید و همچنین پیشنهاد مطالعه مقاله مهدورالدم را به شما عزیزان می‌ دهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *