مهریه, وکیل خانواده

مهریه چیست؟

مهریه چیست؟ محبوبه حجتیان بهترین وکیل طلاق

مهریه چیست؟

اجازه بدهید که در ابتدا پاسخ سوال مهریه چیست را بدهیم؟

مهریه مالی است که هنگام عقد و ازدواج، مرد متعهد می‌شود به همسر خود پرداخت نماید. این مال می‌تواند به صورت نقدی و وجه رایج کشور، سکه، طلا و سایر اموال منقول و یاغیر منقول (خانه، آپارتمان، ملک) باشد.

این اموال به عنوان بدهی برعهده مرد قرار دارد. مهر‌یه همزمان با ثبت عقد ازدواج در سند رسمی ازدواج ثبت می شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سند رسمی لازم الاجرا بودن آن است. مهریه به دو صورت عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه می‌باشد.

چنانچه در سند ازدواج، واژه عندالمطالبه به کار رفته باشد، امکان درخواست دریافت مهر‌یه در هر زمان برای زن ممکن است. همچنین اگر در سند ازدواج شرط عندالاستطاعه قید شده باشد درخواست پرداخت مهر‌یه، دارا بودن و داشتن مال و توانایی مالی مرد است.

مهریه را چگونه می‌توان درخواست کرد؟

با درخواست زن از دفتر خانه تنظیم سند ازدواج (محضری که در آن عقد جاری و ثبت شده است) می‌توان مهریه را درخواست نمود و مراجعه به دادگاه در این امر الزامی نیست.

همچنین از طریق ارائه دادخواست به دادگاه زن می‌تواند درصورت تمایل با نوشتن خواسته خود شخصا و یا از طریق وکیل با پر کردن فرم دادخواست و ارائه دادخواست از دادگاه محل سکونت خود یا همسرش حکم الزام همسر به پرداخت مهریه را دریافت نماید.

مهر‌یه را می‌توان پس از صدور اجرائیه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی دریافت نمود. زن می‌تواند پس از صدور برگ اجرائیه از دفتر خانه تنظیم سند رسمی به اداره اجرای اسناد رسمی مراجعه و با معرفی همسر درخواست وصول مهر‌یه را ارائه کند. همچنین می‌تواند مالی از مرد مانند حساب بانکی، پلاک ثبتی، سهم یا حتی طلب قطعی او از دیگران را جهت وصول مهریه توقیف نماید.

پرداخت مهریه

آیا عدم پرداخت مهریه زندان دارد؟

بر اساس قانون جدید خانواده، برای نپرداختن مهریه بیش از 110 سکه مرد بازداشت نمی‌شود. پس از ارائه دادخواست و درخواست مهریه از طرف زن، مرد در صورت تمکن مالی مجبور به پرداخت مهر‌یه می‌شود. چنانچه اموال و یا املاک و حساب بانکی به نام وی باشد در ازای پرداخت مهر‌یه توقیف می‌گردد.

اما چنانچه مرد تمکن مالی برای پرداخت مهریه به صورت یکجا و یا در اقساط سنگین را نداشته باشد، یک ماه فرصت دارد درخواست اعسار خود را به دادگاه ارائه دهد. تا اثبات اعسار مرد توسط دادگاه، زن می‌تواند درخواست حبس مرد را از دادگاه داشته باشد.

چنانچه ادعای اعسار مرد توسط دادگاه پذیرفته نشود، حکم حبس مرد صادر می‌شود. ولی اگر مرد 110 سکه از مهریه را بپردازد دیگر حبس نمی‌شود ولی باید آن را پرداخت کند. اگر مرد اقساط مهریه را پرداخت نکند، زن می‌تواند از دادگاه حکم حبس مرد را بگیرد.

مدارک لازم برای اعسار مهریه

وقتی مرد محکوم به پرداخت مهریه می‌شود و محکومیت وی قطعی باشد، در صورتی که مدعی ناتوانی از پرداخت یکجای مهر‌یه باشد. با تقدیم دادخواست اعسار به شعبه صادر کننده رای مهر‌یه، می‌تواند تقاضای اعسار و تسقیط و یا مهلت بنماید.

مدارک و مراحل اعسار از پرداخت مهریه عبارتند از :

استشهادیه، لیست و صورت اموال و دارایی، دادنامه بدوی و تجدید نظر و سایر دلایلی که نشان دهنده وضعیت مالی و میزان بدهی مدعی اعسار باشد.

زوج طبق قانون آیین دادرسی مدنی در باب اعسار دو نفر گواه باید معرفی نماید و یک فقره استشهادیه محلی مبنی بر اینکه گواهان معرفی شده از وضعیت نا بسامان مالی زوج با خبر باشند. همچنین گواهان شهادت دهند که زوج به دلیل عدم توانایی مالی نمی‌تواند مهریه زوجه را به صورت یکجا یا اقساط سنگین پرداخت نماید.

طبق قانون گواهان بایست به صورت واقعی از وضعیت مالی و معیشتی وی مطلع باشند، که لازمه آن داشتن سابقه طولانی و متعارف آشنایی بدهکار با گواهان و شاهدان است.

در این مقاله با این موضوع که مهریه چیست و با چگونگی مطالبه و پرداخت آن آشنا شدید. برای دیدن ویدئوهای حقوقی، به صفحه آپارات محبوبه حجتیان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *