لایحه دادخواست شکواییه

لایحه دفاعیه طلاق

لایحه دفاعیه طلاق

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به درخواست زوجه به علت عسر و حرج در دیوان عالی کشور

قضات محترم دیوان عالی کشور

با سلام و عرض تحیت

احتراما اینجانب محبوبه حجتیان وکیل خانم … ضمن قدردانی از توجه و مداقه در پرونده‌های قضایی و اذعان به فرهیختگی و نبوغ شما عالی مقامان در حل معضلات حقوقی و تشخیص دقیق و درست آسیبهای خانوادگی و رفع سر درگمی و تشتت در آرای قضایی بالاخص در حوزه خانوادگی که اهم مسائل را در بر می‌گیرد. دفاعیات خود را (با موضوع لایحه دفاعیه طلاق) به شرح ذیل معروض می‌دارم.

از آنجا که تعیین مصادیق ثبوتی طلاق برای زوجه جهت تحکیم مبانی خانواده بوده است. همچنین قانون گذار سعی نموده مفاد و شرایط تقنینی جهت تحکیم خانوادگی را ایجاد نموده تا جایی که بی دلیل عقد ازدواج و علقه زوجیت تحت تاثیر هوس‌ها و تنشهای زودگذر و موقت زوجین نگردد.

لیکن سختگیری شدید و ایجاد مضیقه و تنگنا برای یکی از زوجین نتیجه‌ای جز بلاتکلیفی زوجه ندارد. به تاخیر افتادن حدود و دستورات الهی من جمله اجرای صیغه طلاق شرعی، را درپی نخواهد داشت. چه آنکه توضیحات مفصل و مبین مددکار اجتماعی که اتفاقا مورد توجه شعبه پنجم دیوان عالی کشور نیز قرار گرفته است. به هیچ وجه قابل اغماض نبوده و نمی‌توان وضعیت مشقت بار و عسر و حرج زوجه را انکار نمود. لایحه دفاعیه طلاق

لایحه دفاعیه طلاق (در جمع قضات دیوان عالی کشور)

لایحه دفاعیه طلاق (در جمع قضات دیوان عالی کشور)

در ادامه این لایحه دفاعیه طلاق می‌خوانید

اگر هدف قانون‌گذار را تحکیم مبانی خانواده و ایجاد حدود و صغور طلاق بدانیم. (که حقیقتا غیر از این نیز نمی‌باشد) و از سویی رسالت حاکم شرع در زمانی که زوج با عدم طلاق زوجه قصد ایذا وی را دارد. قانون گذار صرفا حاکم شرع را مامن ‌و ملجا این تظلم خواهی قرار داده تا زوجه را از رابطه‌ای سرد و درخواست‌های ظالمانه رها نماید.

صرف نظر از نظریه دقیق مددکاری، وجود پرونده‌های مختلف قضایی زوجین و نیز مدت مدید این اختلافات و جدایی ابدان آنها در سالهای متمادی، دلیل محکمی بر وجود عسر و حرج می‌باشد. همچنین قطعا عدم صدور طلاق و تایید دادنامه‌های بدوی و تجدید نظر هیچ اثری در سازش و برگشت به زندگی نداشته است. لایحه دفاعیه طلاق

بلکه صرفا با مخالفت در صدور حکم طلاق اباحه ی جدایی جسمانی با وجود علقه ی زوجیت و مفاسد ناشی از آن و نیز مخاطرات روحی و عرضی برای زوجه تجویز می‌گردد. این موضوع نه هدف قانون گذار بوده و نه موافق احکام شرع مقدس می باشد. به هر حال با توجه به اینکه  زوج نتوانسته حسن معاشرت نماید و زوجه را به طریقی دلگرم سازد، لذا رها نمودن وی در بلاتکلیفی نیز خلاف انصاف و شرع می‌باشد.

از این رو دستور شارع و اعطای این حق به حاکم، تکلیفی است تا زوجه را از اسارت مردی که با عدم طلاق درخواست نابجا از همسرش نموده است. و همچنین طلاق را نیز حربه‌ای برای اخاذی از وی قرارداده نجات دهد. چه آنکه استفتای پیوست لایحه از جانب مراجع بزرگ نیز در بر دارنده همین موضوع می‌باشد. لایحه دفاعیه طلاق

حقیقتا اگر هدف از ازدواج تامین مالی عاطفی زوجه باشد و هیچ کدام در اثر مفارقت جسمانی و وجود پرونده‌های متعدد قضایی تامین نگردد. فشار ناشی از این رابطه از سویی و نیازهایی گوناگون انسانی برآیندی جز مفسده نخواهد داشت.

سخن پایانی

لذا هر چند وظیفه اینجانب به عنوان وکیل حقوقی دفاع می‌باشد. لیکن از آنجا که پرونده‌های خانواده نیازمند تشریح وضعیت نابسامان زوجین بوده و منعکس کننده الام و دردهای عاطفی و اجتماعی می‌باشد نحوه استدلال را نیز متغیر می‌سازد.

لذا زوجینی که سالها با مفارقت و وجود پرونده های متعدد دست آشتی به یکدیگر نداده‌اند عدم صدور حکم طلاق نتیجه‌ای جز ظلم به زوجه نخواهد بود.  لایحه دفاعیه طلاق

هر چند که مرسوم است زوجه با بذل مهریه عسر و حرج خود را اثبات نماید. اما اجبار زوجه بعد از سی سال زندگی به همسری متمول و متمکن به استرداد مهریه خارج از حدود انصاف می‌باشد.

علیهذا  با عنایت به موارد مطروحه (وجود مفارقت جسمانی بیش از ۵ سال. پرونده های مختلف قضایی. نظریه مددکاری. استفتا از مراجع بزرگ اسلام) درخواست صدور حکم شایسته را استدعامندم.

برای خواندن مطالب روز حقوقی حتما صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *