وکیل دیوان عدالت اداری, دعاوی اداره کار, دعاوی تامین اجتماعی

الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت ‌ها

الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت ‌ها

برای الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت ها باید بدانید که مطابق قانون کار، کارفرما موظف است حقوق و مزایای کارگران را به موقع و در موعد مقرر پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت حقوق و مزایا، کارگران می ‌توانند از طریق مراجع قانونی ذی صلاح، نسبت به مطالبه آنها اقدام کنند. همچنین این امکان وجود دارد تا با استفاده از مشاوره حقوقی یک وکیل با تجربه در زمینه دعاوی مربوط به دیوان عدالت اداری برای الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت های خود اقدام کنند.

محبوبه حجتیان به عنوان بهترین وکیل پایه یک دادگستری توانایی حل تمام مسائل حقوقی کارگران و کارمندان در ارتباط با کارفرمایان را دارا است و می کوشد در سریع ترین زمان ممکن پرونده های خود را به نتیجه مطلوب برساند.

برای بهره مندی از خدمات حقوقی می توانید با محبوبه حجتیان از طریق شماره تلفن ۰۹۱۲۱۵۸۴۰۱۳ تماس  حاصل فرمایید.   

وکیل دیوان عدالت اداری محبوبه حجتیان بهترین وکیل اداری

موارد الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت ها

عدم پرداخت حقوق در موعد مقرر: مطابق قانون کار، حقوق باید در روزهای آخر هر ماه به کارگران پرداخت شود. در صورت عدم پرداخت حقوق در موعد مقرر، کارگران می‌ توانند به اداره کار مراجعه و شکایت کنند.

عدم پرداخت اضافه کاری: در صورت انجام کار اضافه از سوی کارگران در ساعت های غیر ساعت کاری، کارفرما موظف است اضافه کاری آنها را با احتساب حداقل 40 درصد اضافه بر مزد عادی، به صورت ماهیانه و مطابق با توافق انجام شده در قرارداد کاری پرداخت کند.

عدم پرداخت حق ماموریت: در صورت اعزام کارگران به ماموریت، کارفرما موظف است حق ماموریت آنها را مطابق با قانون و مقررات مربوط به آن پرداخت کند.

عدم پرداخت سایر مزایا: علاوه بر حقوق و مزایای ذکر شده، کارفرما موظف است سایر مزایای قانونی مانند عیدی، سنوات، حق اولاد و حق مسکن را نیز به کارگران به صورت ماهیانه یا مطابق توافق انجام شده پرداخت کند.

مرجع رسیدگی به مطالبات کارگران

در صورت عدم پرداخت حقوق و مزایا، کارگران می ‌توانند به مراجع زیر مراجعه کنند.

 • اداره کار (اولین مرجع رسیدگی به شکایات کارگران، اداره کار است. کارگران می ‌توانند با مراجعه به اداره کار و تنظیم شکایت تحت عنوان دعاوی اداره کار، خواستار مطالبه حقوق و مزایای خود شوند)
 • شورای حل اختلاف (در صورت عدم حل و فصل مشکل در اداره کار، این امکان برای افراد شاغل وجود دارد که دعوی خود را در شورای حل اختلاف مطرح کنند)
 • دادگاه (در صورت عدم حل و فصل مشکل در اداره کار یا شورای حل اختلاف، کارگران می ‌‌توانند به دادگاه عمومی مراجعه و طرح دعوی کنند)

مستندات لازم برای پرداخت معوقات و حق ماموریت

 1. قرارداد کار
 2. فیش حقوقی
 3. مجوز ماموریت
 4. سایر مدارک و مستندات مربوط به مطالبات

نکات مهم برای الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت

مهلت مراجعه به مراجع قانونی: کارگران برای مطالبه حقوق و مزایای خود، 90 روز از تاریخ سررسید هر طلب مهلت دارند.

هزینه دادرسی: در صورت طرح دعوی در دادگاه، کارگران باید هزینه دادرسی را پرداخت کنند.

معاضدت قضایی: در صورت عدم تمکن مالی کارگران برای پرداخت هزینه دادرسی، می‌ توانند از معاضدت قضایی استفاده کنند. به این صورت که این امکان وجود دارد تا بدون پرداخت حق الوکاله و هزینه دارسی به مراجع قضایی بروند و با کمک آنها حقانیت خود را به اثبات برساند.

البته در این مورد نیز می توان بیان کرد که سپری کردن مراحل قضایی به کمک یک وکیل حقوقی با تجربه و حرفه ای موجب تسریع در روند حقوقی خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می شود برای طرح دعوی دریافت معوقات و حق ماموریت خود از محبوبه حجتیان به عنوان بهترین وکیل خانم در تهران استفاده کنید تا بتوانید با کمک ایشان از حقوق خود در مقابل کارفرما دفاع کنید.

راهکارهای موثر برای پیشگیری از ایجاد دعاوی حقوقی در ارتباط با کارفرمایان  

انعقاد قرارداد کار کتبی: قبل از شروع به کار، حتماً قرارداد کار کتبی با کارفرما منعقد کنید. در قرارداد کار، باید به مواردی مانند حقوق و مزایا، سنوات، عیدی، ساعات کاری، دستمزد روزانه یا ماهانه، نوع کار و مدت قرارداد اشاره شود. بعد از انعقاد قرارداد از کارفرما بخواهید که یک نسخه از آن را در اختیار شما به عنوان کارگر یا کارمند قرار دهد.

دریافت فیش حقوقی: هر ماه پس از دریافت حقوق، فیش حقوقی خود را از کارفرما دریافت کنید.

مستندسازی: در صورت بروز هرگونه مشکل، مدارک و مستندات مربوط به آن را جمع آوری کنید.

در صورت عدم پرداخت حقوق و مزایا، کارگران می‌ توانند از طریق مراجع قانونی ذی صلاح، نسبت به مطالبه آنها اقدام کنند. برای پیشگیری از بروز مشکلات حقوقی و دعاوی مربوط به متعهد نبودن کارفرمایان، کارگران باید قبل از شروع به کار، قرارداد کار کتبی منعقد کرده و هر ماه فیش حقوقی خود را از کارفرما دریافت کنند.

الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت با وکیل محبوبه حجتیان

حق ماموریت چیست؟

حق ماموریت، مبلغی است که به کارمندانی که برای انجام وظایف شغلی خود به محل دیگری غیر از محل کار اصلی خود اعزام می شوند، تعلق می گیرد. هدف از پرداخت حق ماموریت، جبران هزینه های اضافی است که کارمند در طول سفر خود پرداخت می کند، مانند هزینه های خوراک، اقامت، حمل و نقل و سایر هزینه های جانبی.

چگونگی محاسبه حق ماموریت در قانون کار:

طبق ماده 46 قانون کار، حداقل میزان حق ماموریت باید معادل یک بیستم تا یک پنجاهم حقوق ثابت یا مزد روزانه نیروی کار باشد. این حداقل میزان به ازای هر روز ماموریت در خارج از محل کار و به شرطی که کارمند در محل ماموریت توقف شبانه داشته باشد، تعلق می گیرد. در صورتی که کارمند در محل ماموریت توقف شبانه نداشته باشد، 50 درصد حداقل مذکور به وی تعلق خواهد گرفت.

علاوه بر حداقل حق ماموریت، ممکن است کارفرما براساس توافق با کارمند، مبالغ بیشتری را به عنوان حق ماموریت در نظر بگیرد. این مبالغ اضافی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه های رفت و برگشت (هزینه بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل عمومی)
 • هزینه های اقامت(هزینه هتل، مهمانپذیر و سایر مکان های اقامتی)
 • هزینه های خورد و خوراک (هزینه صبحانه، ناهار، شام و میان وعده)
 • سایر هزینه های جانبی (هزینه های مربوط به حمل و نقل درون شهری، ارتباطات و سایر موارد)

نکات ضروری درباره پرداخت حق ماموریت:

 1. پرداخت حق ماموریت به کارمندان، جزو الزامات قانونی کارفرما است.
 2. کارمند موظف است قبل از اعزام به ماموریت، حکم ماموریت خود را از کارفرما دریافت کند.
 3. در حکم ماموریت باید این موارد زیر قید شود:
 • محل ماموریت
 • تاریخ شروع و پایان ماموریت
 • شرح وظایف محوله
 • مبلغ حق ماموریت
 • کارمند موظف است پس از بازگشت از ماموریت، گزارش کاملی از فعالیت های خود را به کارفرما ارائه دهد.

به طور کلی درباره حق ماموریت می توان بیان کرد یکی از حقوق قانونی کارمندان است که برای جبران هزینه های اضافی سفرهای کاری به آنها تعلق می گیرد. همچنین لازم به ذکر است که نحوه محاسبه حق ماموریت در قانون کار مشخص شده است؛ اما کارفرما می تواند با توافق با کارمند، مبالغ بیشتری را به عنوان حق ماموریت در نظر بگیرد.

پرداخت حق ماموریت به کارمندان، به آنها انگیزه می دهد تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند، بنابراین کارفرمایان موظف هستند که این کار را انجام دهند و در صورت نپرداختن نیروی کار می تواند در این مورد اقدام قانونی انجام دهد.

با توجه به موارد ذکر شده در ارتباط با الزام به پرداخت معوقات و حق ماموریت شما نیروی کار محترم می توانید برای طرح دعوی و دفاع از حقوق خود از مشاوره حقوقی بهترین وکیل دیوان عدالت اداری استفاده کنید. 

برای بهره مندی از خدمات حقوقی پیشنهاد می شود از طریق لینک زیر با محبوبه حجتیان تماس حاصل فرمایید.