نفقه, وکیل خانواده

نفقه چیست

نفقه چیست با وکیل محبوبه حجتیان

نفقه چیست؟

نفقه در لغت به معنای هزینه ، خرج و انفاق کردن از روی نیکی است . گاهی الزام آور می‌ شود مانند نفقه زوجه و فرزندان در ازدواج دائم با به زوجین درآمدن زن و مرد ، حقوقی بر عهده طرفین ایجاد می‌ گردد از جمله حق پرداخت نفقه توسط مرد به زن نفقه در ازدواج موقت وجود ندارد . اما در ادامه به این سوال که نفقه چیست ، خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید .

نفقه به معنای تامین هزینه‌ های لازم  و ضروری زندگی زن از جمله پوشاک ، مسکن ، خوراک ، وسایل زندگی ، هزینه‌ های درمان و حتی خادم . چنانچه زن عادت به داشتن خادم داشته با توجه به شان زن می‌ باشد .

در پرداخت نفقه تمکن مالی مرد شرط نیست و مرد فقیر نیز بایستی آن را پرداخت نماید . حتی اگر زن خود تمکن مالی داشته باشد و یا شاغل باشد .

در اینجا دو نکته حائز اهمیت می‌ باشد :

  • طبق نظر فقها و مراجع هزینه تحصیل زن از شمول نفقه خارج است .
  • هزینه‌ های درمان شامل هزینه‌ های متعارف می‌ باشد و هزینه‌ های گزاف بیماری‌ های صعب الاعلاج بر عهده مرد نیست . همچنین دادگاه با توجه به شرایط مالی مرد و … نسبت به پرداخت آن تصمیم می‌ گیرد .
نفقه

 

رابطه تمکین و نفقه

تمکین به این معنی است که زن می‌ بایست در منزل مشترکی که شوهر فراهم کرده زندگی کند و در مسائل زناشویی اطاعت کند . اگر زن عمداً و بدون عذر شرعی و قانونی منزل را ترک و یا تمکین نکند ، “ناشزه” خطاب می‌ شود و در این مورد چیزی به او تعلق نمی‌ گیرد .

نحوه محاسبه نفقه و درخواست آن از دادگاه

در هیچ کجای قانون ، مقدار مشخصی برای آن تعیین نشده است . همچنین میزان آن را دادگاه با توجه به عرف و عادت مردم یک منطقه ، وضعیت مالی مرد و شان خانوادگی زن و همینطور نحوه زندگی زن پیش از ازدواج ، آن را تعیین می‌ کند . تعیین این مقدار توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می‌ گیرد .

زن می‌ تواند با تنظیم دادخواست و ارائه آن به دادگاه درخواست نفقه نماید . دادگاه پس از بررسی شرایط ، میزان آن را تعیین و مرد را ملزم به پرداخت می‌ نماید . چنانچه مرد پرداخت نکند ، زن می‌ تواند حکم جلب مرد را بگیرد . زن همچنین با استناد به این امر می‌ تواند طلاق خود را از دادگاه بگیرد .

آیا در دوران عقد نفقه به زن تعلق می‌گیرد ؟

از آنجایی که برای پرداخت آن تمکین عام و خاص لازم بود ، و در دوران عقد معمولا زن با شوهر در منزل مشترک زندگی نمی‌ کنند . همچنین به طور معمول رابطه زناشویی خاص انجام نمی‌ گیرد و هیچ چیزی به زن تعلق نخواهد گرفت . ولی چنانچه رابطه خاص زناشویی انجام گیرد ، و مرد در پرداخت آن اهتمام نورزد ، و کاهلی و سستی نماید ، زن می‌ تواند خسارت خود را از دادگاه مطالبه نماید . 

نفقه فرزندان

در قانون و شرع مقدس ، از آنجا که فرزندان نیازمند حمایت و آسیب پذیر می باشند ، تامین هزینه‌ های متعارف زندگی آن‌ ها با پدر است . چنانچه پدر توانایی مالی نداشته باشد و یا فوت کند ، این وظیفه به عهده پدر بزرگ پدری و اجداد پدری آنهاست . همچنین اگر هیچ یک از آنها توانایی مالی نداشته باشند عهده‌ دار تامین مایحتاج زندگی فرزندان با مادر است .

معمولاً دختران تا قبل از ازدواج و یا شاغل شدن و پسران تا هجده سالگی مشمول دریافت نفقه می‌ باشند .

پس در این مقاله یاد گرفتیم که نفقه چیست و شامل چه چیزهایی می‌ شود . برای مطالعه سایر مقالات ما به صفحه وبلاگ مراجعه فرمائید .

پیج اینستاگرام ما را هم فالو کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *