نفقه مالی است که توسط اقارب پرداخت شود، مهم ترین مورد درباره آن مربوط به نفقه زوجه و فرزندان است. این حق به صرف عقد نکاح برعهده شوهر خواهد بود، برهمین اساس همسر موظف است تمام هزینه های زن را پرداخت کند و نیازهای او را برطرف کند. درباره فرزندان نیز همین طور است که تا سن 18 سالگی پرداخت هزینه ها برعهده پدر خواهد بود، حتی اگر حضانت آن برعهده مادر خانواده باشد، وظیفه پدر است که هزینه های فرزند را پرداخت کند. مگر اینکه در این مورد زوجین به توافق رسیده باشند.

درباره نفقه خویشاوندان هم این طور است که اگر فردی پدر یا مادری سالخورده دارد و توانایی پرداخت هزینه های آنها را داشته باشد، پدر و مادر می توانند از فرزند خود درخواست پرداخت هزینه های خود را داشته باشند. همچنین این مورد درباره خواهر نیز صدق می کند که به این نوع پرداخت هزینه زندگی، نفقه اقارب گفته می شود.

با توجه به موارد ذکر شده، می توان بیان کرد که در قانون مدنی، حقوق نفقه به عنوان یکی از حقوق خانواده مطرح می شود، در ادامه برای آگاهی بیشتر انواع نفقه توضیح داده شده است.

  • نفقه همسر: طبق ماده 1105 قانون مدنی، مرد موظف است هزینه های همسر خود را تأمین کند. این مورد شامل مسکن، خوراک، لباس، بهداشت، پرداخت بدهی‌ها و سایر نیازهای زندگی و مسکن می‌شود.
  • نفقه فرزندان: طبق ماده 1108 قانون مدنی، پدر موظف است مخارج فرزندان خود را تأمین کند. این مورد شامل هزینه ‌های زندگی، تحصیل، سلامتی، خرید لباس و امکانات لازم دیگر است. همچنین در صورتی که پدر نتواند مخارج فرزند خود را پرداخت کند، این مورد برعهده پدربزرگ پدری او خواهد بود. در برخی موارد در هنگام حضانت بین زوجین توافق می شود که پرداخت هزینه ها برعهده مادر خانواده باشد.
  • نفقه والدین: ماده 1102 قانون مدنی تعیین می‌ کند که فرزندان در صورتی که وضعیت مالی خوبی داشته باشند، باید به والدین خود که نیازمند پرداخت هزینه های خود هستند، نفقه پرداخت کنند.

لازم به ذکر است در مواردی که برای دریافت یا پرداخت نفقه با مشکلاتی روبرو هستید، می‌ توانید از مشاوره حقوقی محبوبه حجتیان به عنوان بهترین وکیل خانواده که در این زمینه تجربه بسیار دارد، بهره مند شوید و در صورت لزوم برای حل مسائل مربوط به آن با تنظیم دادخواست اقدام کنید.

برای ارتباط با محبوبه حجتیان می توانید با شماره تلفن 09191490779 تماس حاصل فرمایید.

دریافت نفقه با بهترین وکیل خانواده

برای دریافت نفقه به صورت قانونی می ‌تواند به واسطه یک وکیل خانواده حرفه‌ای انجام شود. استفاده از وکیل حقوقی با تخصص در حقوق خانواده به شما کمک می‌ کند تا در فرایند حقوقی خود موفق باشید. بر همین اساس پیشنهاد می شود از محبوبه حجتیان، بهترین وکیل پایه یک دادگستری برای حل مسائل خانوادگی خود استفاده کنید. ایشان با داشتن دانش کافی و تسلط بر قوانین حقوقی می تواند مسائل شما را به راحتی حل کند و با تنظیم دادخواست حرفه ای و دفاع آگاهانه موجب موفقیت شما در پرونده خانوادگی تان شود.

استفاده از مشاوره حقوقی محبوبه حجتیان می‌تواند یک گام خوب برای شروع باشد. درواقع می توان بیان کرد که یک وکیل حقوقی حرفه ای و با تجربه می‌ تواند شما را راهنمایی کند و نکات مهمی را در زمینه ای مسائل حقوقی  که به نیازهای شما پاسخ می ‌دهد، در اختیارتان قرار دهد.

به هر حال مهم است که با وکیل خانواده مناسبی مشورت کنید تا در فرایند قانونی نفقه راهنمایی شوید و دفاع حقوق شخصی خود را از جانب یک حرفه ‌ای تضمین کنید. در همین راستا می توان بیان کرد برای حل سایر مسائل حقوقی مربوط به دعاوی خانوادگی مانند طلاق، مهریه، حضانت و ملاقات فرزندان خود از مشاوره حقوقی محبوبه حجتیان به عنوان بهترین وکیل خانواده استفاده کنید و پرونده حقوقی خود را به ایشان بسپارید تا به نتیجه مطلوب برسید.