به موجب عقد نکاح، همان طور که نفقه و مهریه برعهده مرد خانواده است، ریاست زندگی نیز جزو وظایف او محسوب می شود. همچنین از آنجایی که هدف از ازدواج تشکیل خانواده و برقراری ارتباط جنسی است، برای تحکیم خانواده لازم است که زن از مرد تبعیت داشته باشد، البته درباره مواردی که جزو عرف است و به این نوع پیروی تمکین گفته می شود. در ضمن می توان بیان کرد که تبعیت از همسر تنها موردی است که قانونگذار زن را موظف به انجام آن می داند.

تمکین در ازدواج به معنای تعهد و تقویت روابط خانوادگی است. درواقع می توان بیان کرد که تعهد به تمکین نشان از تعادل و توازن در نقش‌ های شوهر و همسر دارد و بر اساس حقوق و وظایفی است که در هنگام تشکیل خانواده تعیین شده است. این کار می‌تواند به رشد و پیشرفت خانواده و حفظ استقرار اجتماعی کمک کند.

برای اطلاع از قوانین مربوط به تمکین و حل مسائل حقوقی مربوط به آن می توانید با بهترین وکیل خانواده محبوبه حجتیان تماس حاصل فرمایید.  

تمکین

الزام به تمکین چیست؟

قانون اسلامی به تمکین به عنوان یکی از وظایف شرعی زن اشاره می‌کند. تمکین به معنای پیروی از همسر برای موارد مانند برقراری ارتباط جنسی، خروج از کشور، اشتغال و مسکن است که در قبال برآورده شدن نیازهای قانونی زن مانند پرداخت نفقه، اجرت المثل و مهریه مطرح می شود. 

در مبحث تمکین زن موظف است به تمامی نیازهای معقول و عرفی همسر خود پاسخ دهد و در صورتی که وظیفه تبعیت توسط همسر به درستی انجام نشود، مرد می‌ تواند با استفاده از مشاوره حقوقی یک وکیل خانواده با تجربه به مراجع قضایی مراجعه کند و از طریق قانونی به حل مسائل خود بپردازد. در ضمن زمانی که شوهر درخواستی غیرعرف و نامتعارف داشته باشد، زن می تواند با تنظیم دادخواست از حق خود دفاع کند.

لازم به ذکر است تبعیت از همسر دو نوع عام و خاص دارد که در نوع عام شامل حق سکونت، حق اشتغال و مواردی است که مطابق با قانون و عرف جامعه باشد. سپس نوع خاص تمکین مطرح می شود که شامل ارتباط خاص زناشویی زوجین می شود که در صورت عدم تبعیت همسر، به زن نفقه تعلق نخواهد گرفت و مرد می توان با تنظیم دادخواست و رأی دادگاه برای ازدواج مجدد اقدام کند.  

عدم تمکین چیست؟

عدم تمکین عام و خاص شرایط ویژه دارد که در صورت قانونی بودن آن، با کمک وکیل خانواده حرفه ای می توان برای آن دادخواست تنظیم کرد و به دادگاه خانواده ارائه داد.ازدواج بدون تمکین بر روابط زن و مرد و رابطه زناشویی تاثیر منفی خواهد گذاشت، زیرا نقصان در این زمینه می ‌تواند به تنش‌ ها و عدم رضایت همسر منجر شود. این مسئله حقوقی به عنوان یک کار نامتعارف در نظر گرفته می‌شود و زن با برخورداری از حقوقی مانند نفقه و مهریه وظیفه پیروی را بر عهده دارد تا به احترام حقوق همسر خود و آرامش خانواده کمک کند.

 الزام به تمکین یا عدم تمکین با وکیل حرفه ای

اگر در مورد عدم تمکین با همسر خود مشکل دارید و شما به دنبال راهکارهای حل آن هستید، پیشنهاد می شود با محبوبه حجیتان به عنوان بهترین وکیل خانواده مشورت کنید و از خدمات حقوقی ایشان بهره مند شوید. ایشان در امور حقوقی مرتبط با خانواده متخصص است و می‌ تواند شما را در موارد مربوط به تمکین راهنمایی کند.

محبوبه حجتیان می‌ تواند به شما کمک کند درک بهتری از حقوق و وظایف هر دو طرف در ازدواج داشته باشید و در صورت لزوم، اقدامات قانونی لازم را انجام دهد. ایشان می‌تواند به عنوان مشاور شما در فرایند قانونی و حل اختلافات مداخله کند و در تلاش برای رسیدن به راه حل مناسب به شما کمک کند. در همین راستا می توان بیان کرد برای حل سایر مسائل حقوقی مربوط به دعاوی خانوادگی مانند طلاق، مهریه، نفقه، حضانت و ملاقات فرزندان خود از مشاوره حقوقی محبوبه حجتیان به عنوان بهترین وکیل خانواده استفاده کنید و پرونده حقوقی خود را به ایشان بسپارید تا به نتیجه مطلوب برسید.