لایحه دادخواست شکواییه

تنظیم دادخواست

تنظیم دادخواست

شاید این سوال که دادخواست چیست و چگونه تنظیم می‌شود؟ برای همه پیش آمده باشد. در این مقاله به بررسی موارد مهم هنگام تنظیم دادخواست پرداخته شده است. 

بر اساس ماده‌ 48 قانون آیین دادرسی مدنی شروع دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست است؛ یعنی هیچ دادگاهی نمی‌ تواند به دعوایی رسیدگی کند مگر اینکه شخص یا اشخاص ذی نفع یا وکیل قائم مقام یا نماینده قانونی آنان رسیدگی به دعوا را طبق قانون درخواست کرده باشند.

در دعاوی حقوقی خواهان (فردی که حقی را از فرد یا گروه و یا نهادی مطالبه دارد) برای اعلام خواسته خود باید درخواست خود را تقدیم دادگاه کند.

برای تنظیم درخواست قانون فرم مشخصی را طراحی و نکات خاصی در تدوین آن باید رعایت شود. عدم رعایت نکات خواسته شده از طرف قانون موجب رد دادخواست می شود. به همین دلیل رعایت موارد خواسته شده در دادخواست بسیار مهم است.

اگر شخص به مواد و مستندات قانونی تسلط کافی ندارد، حتما لازم است از وکیل درخواست کمک داشته باشد.

برای تنظیم دادخواست، شکواییه و لایحه به صورت حرفه ای می توانید از خدمات وکیل محبوبه حجتیان استفاده کنید. ارتباط با ایشان از طریق تماس با شماره تلفن 09191490779 امکان پذیر است. 

نحوه تنظیم دادخواست

 داد‌خواست فرم و شکل مشخصی دارد که در تنظیم آن نکات مهمی را باید رعایت کرد تا قرار رد دادخواست از سوی دادگاه صادر نشود و دادگاه به دعوای مورد نظر رسیدگی کند. خواهان یا وکیل می تواند فرم دادخواست را پر کند. فرم دادخواست باید به زبان فارسی و در فرم چاپی مخصوص نوشته شود. پر کردن داد‌خواست از نظر شکلی بسیار مهم است. مواردی که باید در پر کردن فرم رعایت شود در قانون مشخص شده و عدم رعایت این موارد موجب رد داد خواست می‌شود. موارد ذیل حتما باید در تنظیم دادخواست رعایت شوند.

1- نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و درصورت امکان شغل خواهان.(درصورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم می شود مشخصات وکیل نیز باید قید شود.)

2- نام، نام خانوادگی، شهر سکونت و شغل خوانده

3-تعیین خواسته وبهای آن، مگر آنکه تعین بها ممکن نباشد و یا خواسته مالی نباشد. (خواسته یعنی آنچه ما از دادگاه درخواست داریم که به مالی و غیر مالی تقسیم می شود. خواسته مالی مانند درخواست وجه چک، خواسته غیر مالی به عنوان مثال برای مردی که همسرش منزل را ترک کرده، الزام به تمکین است)

3- تعهداتی که به موجب آن خواهان خود را مستحق مطالبه می داند باید واضح بیان شود.

4- ذکر ادله و مستنداتی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد که شامل نوشته ها اسناد و اطلاع مطلعین و.. و یا اسامی و مشخصات و آدرس شاهدان اگر دلیل شهادت شاهدان باشد (برای مثال در هنگام طرح دعوی برای چک، تصویر چک و برای الزام به تمکین تصویر عقدنامه و صفحه شناسنامه جزء مستندات است).

5- امضا دادخواست دهنده و در صورت ناتوانی در امضا اثر انگشت وی.

تنظیم دادخواست حرفه ای

چگونگی تنظیم دادخواست حرفه ای

تنظیم دادخواست حرفه ای یک فرایند پیچیده و حساس است که نیاز به تجربه و تخصص وکالتی دارد. یک دادخواست حرفه ای توسط وکیل پایه یک دادگستری باید شامل موارد زیر باشد:

عنوان دادخواست: عنوان باید شامل نام خواهان و خوانده، نوع دعوی و مرجع صالح برای رسیدگی به دعوی باشد.

خواهان و خوانده: نام، نام خانوادگی، نشانی سکونت، شغل و شماره تلفن خواهان و خوانده باید به طور کامل و دقیق در دادخواست ذکر شود.

خواسته: خواسته باید به طور روشن و دقیق بیان شود. همچنین خواسته می تواند حق مالی یا غیرمالی باشد.

دلایل و مستندات: دلایل و مستندات باید به طور کامل و مستدل بیان شود. دلایل باید بر اساس قوانین و مقررات و رویه قضایی باشد. مستندات باید مدارک و اسنادی باشد که به اثبات ادعاهای خواهان کمک می کند.

امضا: دادخواست باید توسط خواهان یا وکیل وی امضا شود..

برای تنظیم یک دادخواست حرفه ای، می توانید از خدمات حقوقی وکیل محبوبه حجتیان به عنوان بهترین وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید. ایشان می تواند به شما در جمع آوری اطلاعات و مستندات لازم، تنظیم دادخواست به طور صحیح و پیگیری پرونده در دادگاه کمک کند.

در ادامه به برخی از نکات مهم در تنظیم دادخواست حرفه ای اشاره می شود:

  • دادخواست باید به زبان فارسی و با خط خوانا تنظیم شود.
  • دادخواست باید به طور کامل و دقیق تکمیل شود.
  • دادخواست باید با مدارک و مستندات لازم همراه باشد.
  • دادخواست باید به مرجع قضایی برای رسیدگی به دعوی ارسال شود.

رعایت نکات ذکر شده می تواند به افزایش شانس موفقیت شما در دعوی کمک کند. بنابراین پیشنهاد می شود که تنظیم دادخواست خود را به وکیل محبوبه حجتیان بسپارید و از دغدغه های خود برای سپری کردن مراحل قضایی بکاهید. با استفاده از خدمات حقوقی بهترین وکیل می توانید تنظیم دادخواست خود را به صورت حرفه ای انجام دهید و به کمک ایشان به نتیجه مطلوب خود برسید.

تنظیم دادخواست، لایحه و شکواییه با بهترین وکیل

در نظر داشته باشید هر کسی یک بار فرصت دفاع و موفقیت در هر پرونده را داشته و نتیجه آن تاثیر بسیاری بر موضوعات مالی و حقوقی او خواهد داشت. بر همین اساس نباید هیچ ریسکی را در این زمینه انجام دهد. از این رو برای داشتن پرونده ای موفق در زمینه مسائل حقوقی و کیفری پیشنهاد می شود تنظیم لایحه، شکواییه و دادخواست خود را به محبوبه حجتیان، به عنوان بهترین وکیل پایه یک دادگستری بسپارید.

ایشان با دانش کافی و تسلط بر قوانین حقوقی توانایی تنظیم شکواییه، لایحه و دادخواست مسائل حقوقی و کیفری شما را به صورت کاملا حرفه ای دارا است. با این کار هزینه کمتری نسبت به حق الوکاله از شما دریافت می شود. همچنین امکان پیگیری مراحل پرونده توسط خود شما فراهم می شود و به شما اطمینان داده خواهد شد که به راحتی می توانید حقانیت خود را اثبات کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *