مطالب حقوقی, مقالات

انواع قرار وثیقه کیفری در دادگاه و دادسرا

قرار وثیقه - وکیل محبوبه حجتیان

قرار وثیقه از قرارهای تامین کیفری است که در ازای آزادی متهم وثیقه ای ( وجه نقد ، ضمانت نامه بانکی یا مال منقول و غیر منقول ) گذاشته می شود و متهم پس از گذاردن قرار وثیقه تعهد می کند که هر زمانی که دادگاه صلاح دانست در مراجع قضایی حضور پیدا کرده و اگر متهم از حضور در مرجع قضایی ممانعت کند وثیقه به نفع دولت ضبط خواهد شد .

حال در مورد این قرار کیفری سوالاتی پیش می آید از جمله اینکه : انواع قرار وثیقه چیست ؟ چگونه می توان از قرار وثیقه رفع اثر کرد ؟ آیا می توان به قرار وثیقه اعتراض نمود و … به کلیه این سوالات در این مقاله پاسخ داده شده است پس در ادامه با وکیل پایه یک دادگستری محبوبه حجتیان همراه باشید .

انواع قرار وثیقه کیفری در دادگاه و دادسرا

1- وجه نقد :

متهم یا شخص ثالث می تواند به میزانی که مقام قضایی بعنوان وثیقه تعیین می کند وجه نقد رایج را به حساب صندوق دادگستری واریز کند .

2- ضمانت نامه بانکی :

با صدور ضمانت نامه بانکی ، بانک متعهد می گردد که چنانچه متعهد نتواند تعهدات موضوع ضمانت نامه را در موعد مقرر پرداخت نماید و یا از انجام درست تعهدات خود که در قرارداد ذکر شده خودداری نماید به محض اعلام دادسرا یا دادگاه ، بانک موظف است مبلغ قید شده در ضمانتنامه که وجه الضمان گفته می شود را تسلیم دادگاه نماید .

3- مال منقول :

اموالی که امکان حمل و نقل و جابجایی آنها وجود دارد مانند اتومبیل ، موتورسیکلت و … را که به آنها مال منقول می گویند را می توان به عنوان وثیقه معرفی نمود به شرطی که ارزش آن از مبلغ تعیین شده توسط مقام قضایی کمتر نباشد .

در این صورت بعد از دریافت مدارک خودرو و احراز مالکیت دستور توقیف خودرو صادر می شود و به پارکینگ های مجاز با مسئولیت وثیقه گذار معرفی می گردد و قبض پارکینگ در پرونده نگهداری شده و قرار قبولی وثیقه صادر می گردد .

4- اموال غیر منقول :

اگر وثیقه شامل زمین ، ملک ، مغازه یا آپارتمان باشد ابتدا کارشناس ارزیابی نسبت به تعیین ارزش آن اقدام نموده و اگر ارزش آن از مبلغ تعیین شده برای وثیقه کمتر نباشد بعنوان وثیقه مورد قبول واقع شده و مراتب توقیف ملک اعلام می گردد و به اداره ثبت اسناد اعلام می شود تا پس از تایید و احراز مالکیت ملک نسبت به توقیف و منع نقل و انتقال آن اقدام گردد .

مقاله پیشنهادی : نحوه تنظیم قرارداد با وکیل حقوقی حرفه ای

قرار وثیقه - انواع قرار وثیقه

موارد رفع اثر از قرار وثیقه

 • وثیقه گذار می تواند در هر مرحله ای از دادرسی با تحویل متهم به مرجع قضایی آزادی وثیقه خود را طلب نماید و مرجع مزبور هم بایستی بلافاصله نسبت به آزادی وثیقه اقدام نماید .
 • اگر از متهم رفع اتهام گردد و یا پرونده مختومه اعلام شود وثیقه به صاحب آن مسترد خواهد شد .
 • اگر متهم در موعدهای تعیین شده حاضر شده باشد به محض شروع اجرای حکم یا تعلیق اجرای مجازات ، قرار تامین ملغی شده و وثیقه مسترد خواهد شد .

موارد ضبط وثیقه

 • اگر متهم در مواقعی که حضورش در مرجع قضایی الزامی بوده بدون عذر موجهی حاضر نگردد وثیقه او ضبط خواهد شد .
 • اگر شخص ثالثی کفالت متهم را به عهده گرفته و به جای او وثیقه سپرده است اگر متهم در مواقع لازم در مراجع قضایی حاضر نشود اخطار می گیرد تا ظرف 20 روز متهم را تحویل مرجع قضایی نماید و در صورت عدم انجام این کار وثیقه او ضبط خواهد شد .

و حال باید دید عذر موجه شامل چه مواردی می شود ؟

 • بیمار شدن متهم یا بیماری سخت همسر ، اولاد یا والدین او که مانع از حضورش شود .
 • دیر رسیدن یا نرسیدن احضاریه به دست متهم
 • فوت همسر یا یکی از نزدیکان تا درجه سوم از طبقه دوم
 • توقیف یا در حبس بودن متهم
 • بروز حوادثی نظیر سیل و زلزله که موجب عدم امکان تردد شود .
 • ابتلا متهم به بیماریهای واگیردار
 • و سایر مواردی که به تشخیص بازپرس عرفا عذر موجه حساب می شود .

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل دادگستری را از دست ندهید .

قرار وثیقه - رفع اثر قرار وثیقه

آیا متهم یا محکوم علیه می تواند به قرار وثیقه اعتراض کند ؟

طبقه ماده 235 قانون آیین دادرسی کیفری اگر قرار وثیقه برخلاف مقررات و شرایط قانونی صادر شده باشد محکوم علیه می تواند به آن اعتراض نماید .

آیا متهم یا محکوم علیه می تواند نوع وثیقه را معین کند ؟

با توجه به انواع وثیقه که در بالا به آن اشاره شد تعیین نوع وثیقه با خود متهم است و براساس مالی که بصورت منقول و غیر منقول دارد و یا سپرده و ضمانتنامه بانکی می تواند یکی را به مرجع قضایی بعنوان وثیقه معرفی نماید .

مهلت اعتراض به قرار وثیقه چند روز است ؟

پس از صدور قرار وثیقه محکوم علیه یا متهم می تواند ظرف مدت 10 روز از زمان ابلاغ آن نسبت به اصل قرار منتهی به بازداشت و یا عدم پذیرش وثیقه اعتراض نماید .

اگر متهم نتواند وثیقه ای را به مرجع قضایی معرفی کند تکلیف چیست ؟

اگر متهم وثیقه نداشته باشد و یا کسی را نتواند به عنوان وثیقه گذار پیدا کند تا زمان معرفی وثیقه بایستی به بازداشتگاه منتقل گردد .

و در پایان :

چنانچه در مورد هر یک از موارد فوق دچار مشکل شده اید و یا برای قرار وثیقه و یا رفع اثر آن نیاز به مشاوره و کمک دارید می توانید از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری محبوبه حجتیان بهره مند گردید . کافیست با شماره 09121584013 تماس حاصل نمایید .

محبوبه حجتیان ، وکیل پایه یک دادگستری

وکیل محبوبه حجتیان در زمینه های مختلف حقوقی ، ملکی ، قرارداد ، وکیل خانواده ، کیفری و امور مهاجرت خدمات حقوقی ارائه می دهد تا شما بتوانید روند قانونی مسائل خود را بهتر سپری کنید و به نتیجه مطلوب تری برسید .

برای اطلاعات از مسائل حقوقی در آپارات همراه ما باشید.

برای کسب اطلاعات لازم می توانید از طریق لینک زیر با محبوبه حجتیان تماس گرفته و با راهنمایی وی درباره امور حقوقی ، تمام مسائل خود را برطرف کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *